Предизборно: ГЕРБ обеща намаляване на регулаторната тежест с до 40% и запазване на данъчната система

В края на миналата година именно заложените предложения за вдигане на пенсионните осигуровки и на някои данъци в проектобюджета за 2026 г. станаха повод за протести, които прераснаха в масово недоволство срещу кабинета Желязков и доведоха до неговата оставка.

Добрев заяви още, че в рамките на един управленски мандат, до четвъртата година, трябва да се постигне балансиране на бюджета – т.е. нулев дефицит. В сферата на финансовата политика друго важно обещание е да се търсят частни капитали за изграждането на инфраструктурни проекти, което би означавало те да се осъществяват по-бързо с по-нисък разход за държавата.

По-малко регулации

Административната и регулаторната тежест да бъде намалена с до 40% следващите 2-3 години – това ще бъде един от ангажиментите на ГЕРБ, стана ясно от думите на бившия премиер Росен Желязков, който посочи, че тази тежест в момента струва на всяко предприятие минимум 5% от оборота. Според него трябва да се следва принципът при всяко въвеждане на нов регулаторен режим – разрешителен, лицензионен, регистрационен – автоматично да се елиминира съществуващ, еднакъв по тежест друг такъв. В тази посока бяха представени два ключови законопроекта: за намаляване на бюрокрацията и за предвидимост и ограничаване на регулаторната среда.

Социалната политика в момента е неефективна

Че социалната система в момента е неефективна призна Деница Сачева. „Ние сме изградили нашата социална система по начин, по който тя осигурява пасивна подкрепа, а не използва активно възможностите. Ние харчим много, но не постигаме резултата, който ни трябва“, каза тя. По думите ѝ социалната политика вече струва на държавата 15.5 млрд. евро, или една трета от бюджета. „Те не се изразходват ефективно, защото не произвеждат този краен резултат, който всички ние искаме да получим“, посочи Сачева, която е председател на Комисията по труда и социалната политика и бивш министър със същия ресор.

Сподели тази новина