Случаи на морбили и в София, броят на болните расте

Болните от морбили към момента са 70, каза пред журналисти служебният здравен министър доц. Михаил Околийски, цитиран от „Нова телевизия“.

От тях в детска възраст до 16 г. са 65. Има петима възрастни от 22 до 48 г. Случаите са в областите София-град и София-област по един, Ловеч – 3, Плевен – 6 и всички останали във Враца. Към момента никой от заболелите не е в тежко състояние.

„Правим всичко възможно, за да няма национална епидемия. Повечето от заболелите са деца в регионите, които досега са били наблюдавани, включително и в София“, допълни той.

43 случая на морбили у нас: Най-засегната е община Бяла Слатина

Всички, които са диагностицирани, са в лечебни заведения, за да се лекуват и за да се ограничат контактите им. „Проблемът е, че в двата региона – Враца и Плевен, вече са заети почти всички болнични легла и се надяваме, че ще се успокои тенденцията от новорегистрирани, за да не се претовари здравната система“, изтъкна доцент Околийски.

И допълни: „Общопрактикуващите лекари и здравните медиатори са на терен, като най-важното за ограничаване на проблема е ваксиналното покритие. Акцентираме върху това родителите да знаят колко е важно да се ваксинират децата им. Почти всички от диагностицираните с морбили нямат ваксина“. По думите му всички необходими медикаменти за лечението са налични.

Поставете оценка:

1

Оценка 1 от 2 гласа.
Сподели тази новина