
Тази история има щипка от всичко: милиони за пътища, отлепящ се асфалт, фирми без опит, съдебно решение и футбол. Общото между всичко това е Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Тъй като тя е бързала да сключи договор и впоследствие анекс на обща стойност 85 млн. евро за поддържането на пътищата в област Враца, сега се налага да плати глоба от почти 3 млн. евро на ощетени строителни фирми.
Причината: избрала е изпълнител, но съдът отменя решението, затова загубилите в търга дружества заслужават компенсация. Търгът се е провел изключително бързо в сравнение с доста други процедури на агенцията. Другият проблем е, че това е една от поръчките за поддържане и текущи ремонти, за които бяха подписани анекси на големи стойности на 10 февруари.
В момента АПИ дължи над 500 млн. евро за ремонти и на този фон сумата на глобата може да не изглежда голяма. Но в същото време агенцията не може да си позволи да харчи за излишни грешки, предвид че парите за пътища не стигат.
Пътищата на Враца
Историята се върти около четиригодишен договор за поддържане и ремонтни дейности на републиканските пътища. На 30 август 2024 г. АПИ обявява поръчка за 57 млн. евро за поддържане и текущи ремонти в област Враца. Получава две оферти. Отстранява единия кандидат с аргумент за стари нарушения на Кодекса на труда и отваря ценовото предложение само на другия.Решението за избор изпълнител е от 10 октомври 2024г., а договорът за 57 млн. евро без ДДС за четири години е сключен на 16 януари 2025 г. Победител е обединение „Северозапад 2024“ ДЗЗД.
По това време на власт е служебното правителство на Гълъб Донев, а регионален министър е Виолета Коритарова. Председател на УС на АПИ е Йордан Вълчев, който беше уволнен този февруари.
Към 19 март АПИ е изплатила на „Северозапад 2024“ 2.7 евро с ДДС по този договор и дължи 12.54 млн. евро с ДДС, обясниха от ведомството в отговори до „Капитал“.
Обединението стана известно през лятото на 2025 г. след като след изпълнен от него ремонт на третокласния път между селата Манасторище и Бързина се видя, че асфалтът се отлепя. За това сигнализира в социалните мрежи Диана Русинова от НПО-то Европейски център за транспортни политики по сигнал на местния жител Иван Хинков, разказа тогава mediapool.bg. Този ремонт е струвал 300 хил. лв., стана ясно от съобщение на пътната агенция, която тогава съобщи, че ще санкционира изпълнителя.