Иран свали американски изтребител, призна Пентагонът. Екипажът му вече е спасен от командоси. Припомняме, че по-рано Корпусът на гвардейците на ислямската революция пръв обяви, че има свален изтребител и каза, че е F-35, но появили се в иранската новинарска агенция Tasnim снимки на отломки сочат, че самолетът всъщнот е F-15. Агенция Axios също обяви, че става въпрос за изтребител F-15.
Още: Надпревара на живот и смърт: САЩ и Иран търсят американски екипаж от свален изтребител (ВИДЕО)
След като бе обявена новината, в социалните мрежи излезе информация, че тече бурна надпревара да бъдат намерени пилотите – в социалните мрежи се появиха кадри на летящи ниско хеликоптери и дори американски военнотранспортен самолет C-130 „Херкулес“. Има и видеокадри, на които се чува стрелба от леко огнестрелно оръжие и твърдение, че иранци стрелят по нисколетящи американски хеликоптери и самолети, търсещи екипажа на изтребителя на САЩ. Tasnim обяви, че заради ПВО стрелба един от американските хеликоптери Black Hawk, които издирват пилотите, е напуснал една от зоните на претърсване:
Iranians are firing small arms at US aircraft searching for the pilots of the US F-15E shot down over Iran. pic.twitter.com/l9W6E3H19B
— Clash Report (@clashreport) April 3, 2026
По телевизията в Иран пък беше изчетено съобщение, че който намери американците и ги предаде на режима в Техеран, ще бъде богато възнаграден. Tasnim дори публиква информация, че те вече са намерени и заловени, без обаче да дава детайли къде и как:
Local Iranian TV:
Anyone who captures the U.S. pilot alive will receive a valuable reward. pic.twitter.com/qkN0LajA3P
— Clash Report (@clashreport) April 3, 2026