През юни посетих нашето и италианско море. Е, нямаше как да не ми се набият контрастите.
Това коментира във „Фейсбук“ Евгений Кънев.
Ето три паметни ескиза от нашия морски туризъм.
(1) Сутрин 8 часа – строежите би трябвало да са приключили в средата на май, но бесни чукове нахлуват и арестуват съня ти. За ужас – събота и неделя – канонадата продължава и става диско хит на почивката.
Обаждания до общината и РНСК без ответ. Но явно някой се е обадил да предупреди строителя къде се е настанил “досадникът”. Така на следващата сутрин в 8.00 на вратата се звъни. Брадясал мърляв работник в сини дочени дрехи – рядко сваляни от началото на сезона – прави опит за усмихнато подаване на бутилка вино като великодушен жест на извинение. С идеята – оттук нататък всичко е наред, строежът може да продължи.
(2) Хубаво, лъскаво заведение на плажа – примамливо за едно кафе. Всичко е точно, дори младежите сервитьори са изненадващо любезни. Идва време за плащане и подавам карта. “Приемаме само кеш” – чувам натрапчив тон. На естествения въпрос защо не е имало предупреждение – следва вдигане на рамене. Проблемът – че нямам кеш – си е мой.
(3) Обикаляш града – както и плажа – броят туристи дава усещане за април, не за юни. Очакваш – ами тогава сигурно са се подобрили чувствително качеството на услугите и параметрите на офертите.
Двойна греда: западноевропейски цени със средноазиатско качество. Старание да се спечели клиента – 0.
Италия
Не, не може да се каже, че италианците са много по-добри или различни от нас. Даже напротив.
Но … системата за грижа към туристите веднага прави впечатление. Пак по-малко от обичайния брой туристи – казват местните – за инфлация и несигурност като причини. Но цени – по-ниски от нашите, а качеството си е супер европейско.
Примерно – отиваш на плаж. Всичко е супер чисто и подредено, персоналът гледа да не те изпусне. Кабинка за преобличане като … модерна баня. Тоалетните блестят. Пясък като злато. Морето – е, нашето си е по-хубаво. Но пък ме впечатли как през нагорещения пясък, по който не може да стъпиш – спасителите бяха наводнили една ивица, за да отидат спокойно хората до морето.
Детайли, старание и грижа.
Няма да правя Гранд обобщение – но това е разликата между уредена европейска и неуредената балканска държава – мисълта за хората, а не само за печалбата. Хората, които ни управляват никога не са се грижили за другиго, освен за себе си и за своя кръг.
“Тук съм човек, тук пазарувам” – би казал всеки нашенец – на път за морето в Гърция или Италия.